Okullarda Tablet Bilgisayarlar İkinci Döneme Yetişecek

tabletbilgisayar

Başbakan Erdoğan’ın seçim sürecinde sık sık gündeme getirdiği ilköğretim okullarına tablet bilgisayar ile akıllı tahtalar 2011-2012 eğitim-öğretim yılının ilk dönemine yetişmiyor.

Tabletler 2.Dönem Sınıflara Girecek

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, “Yeni öğretim yılının 2. döneminde akıllı tahtaları sınıflara döşemeye başlayacağız. Tabletler de verilecek” dedi. Dinçer, pilot uygulama olmayacağını da söyledi. Bakan Dinçer’in verdiği bilgiye göre, bu yılın ikinci döneminde tablet bilgisayar verilecek 5 ve 9. sınıf öğrencileri, bu bilgisayarlarla eğitimine devam edecek. Her yıl 5. ve 9. sınıflara tablet bilgisayar dağıtılarak, 4 yıl içinde ilköğretim ve liselerin tamamında tablet bilgisayar uygulamasına geçilmiş olacak.

elektronik kitap 300x223 Okullarda Tablet Bilgisayarlar İkinci Döneme Yetişecek

Bakan Dinçer tablet bilgisayarların 4 yıl sonra çocuklarda kalacağını vurguladı. Tabletlerin maliyetlerinin henüz belli olmadığını ifade eden Dinçer, “Kitap dağıtılmayacak. Ücretsiz dağıtılan kitaplara oranla bu tablet rakamı eş düzeylerde” dedi. Tabletlere bilgilerin internetten yükleneceğini ifade eden Dinçer, “Bir merkezde yüklü olacak ve internetten yüklenebilecek. Bilgisayarda internet olacak. Okullarda kablosuz internet olacak. Tüm illere fiber kablo döşeniyor. Her okula internet gelecek. Köy okulları için uydudan bağlantı kurulacak” dedi.

Tabletler Ne Marka Olacak?

İlk etapta 15 milyon adet tablet bilgisayarın dersliklere sağlanması gündemdeyken, şu an tablet bilgisayarların hangi firmadan alınacağı henüz açıklanmış değil. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ABD’de yaptığı bir dizi görüşme sonucunda HP, Intel, Microsoft, Apple ve hatta Motorola’yı geçtiğimiz günlerde satın alan Google’in konuyla ilgilendiği ifade ediyor.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, geçtiğimiz haftalarda cihaz üretimlerinin Türkiye’de yapılmasını istediklerini belirtmişti. Şu an için cihaz üretiminin hangi firma tarafından üstleneceğini bilmiyoruz.

Fatih Projesi Nedir?

Fatih Projesi, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen teknoloji temelli bir eğitimde kalkınma planı. Üç yılda tamamlanması planlanan projenin destekçisi yeni adıyla Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı. Okulöncesi, ilköğretim ile ortaöğretim düzeyindeki tüm okullarımızın 620.000 dersliğine dizüstü bilgisayar, projeksiyon cihazı ve internet altyapısı sağlanmasını hedefliyor.

Proje için tanıtım vidyosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

0 Okullarda Tablet Bilgisayarlar İkinci Döneme Yetişecek