Samsung Bada 2.0′ın İlk RC Sürümü Yayında! Bada 2.0 Yükleme Rehberi ve Sorularınız

wave2

Samsung’un kendi mobil işletim sistemi olan Bada’nın 2.0 versiyonunun ilk Release Candidate (RC) sürümü yayında! Sizler için bu sürümü telefonunuza nasıl yüklenebileceğinizi anlattık.

Release Candidate (RC) yazılımın yayınlanma adayı bir sürüm olduğunu ifade eder. Bu yazılımda rapor edilen bir veya birden fazla hata varsa düzeltilir, diğer bir rc sürümü oluşturulur. Hataları düzeltilen rc’lerden birisi yayınlanır.

Bu firmware tarafımca kullanımaktadır. Şuan’a kadar hiçbir sorun görmedim ve artık bada 2.0′ı yükleme vaktinizin geldiğini net bir şekilde söyleyebilirim.

Sözü çok fazla uzatmayıp sabırsızca bada 2.0′ı bekleyen kullanıcılarımıza bu firmware’i nasıl yükleyebileceklerini resimlerle anlatalım.

Not: Yükleme sırasında yapabileceğiniz hatalar sonucu telefonunuz brick olabilir. Bu durumdan bilgidagarcigi.com ekibi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Resimlerle anlatımını yapacağımız yüklemede hiçbir noktayı atlamamaya özen gösteriniz. Bir çok kez tarafımca bu yöntem ile firmware yüklenmiştir. Bugüne kadar herhangi bir brick olma durumu olmamış olsa da bu sizin telefonunuzun brick olmayacağı anlamına gelmez. Tüm sorumluluk size aittir. Sorumlulukları kabul ettiğiniz taktirde team viewer ile fw’yi telefonunuza yükleyebiliriz.

Yükleme öncesi dikkat etmeniz gereken ayrıntılar;

1 – Telefonunuzun şarjının en az %80 ve üzerine olmasını tavsiye ediyoruz.
2 – Telefonunuza firmware yükleyeceğiniz bilgisayarın mümkün mertebe şarjı dolu bir notebook olması tavsiye ederiz. Masaüstü bir bilgisayara sahipseniz güç kaynağı kullanmanızı tavsiye ederiz. Olası elektrik kesilmelerinde bu önlem hayati önem arz edecektir.
3 – Yüklemeye başlamadan önce sim kartınızı ve hafıza kartınızı telefonunuzdan çıkartmayı unutmayınız.
4 – Usb sürücülerinin tam olarak kurulduğundan emin olmadan yüklemeyi başlatmayınız. Özellikle telefonunuzu download moda aldığınız sırada bir süre bekleyerek telefonunuzun sürücülerinin yüklendiğinden emin olunuz.

Firmware’yi yüklemeye karar verdiyseniz yukarıdaki hatırlatmalarımızı göze alarak aşağıdaki adımları izleyerek firmware’i telefonunuza yükleyebilirsiniz.

Wave I S8500XXKK5 Shp + Call Record = Wave I kullanıcıları burayı tıklayarak firmware’i indirebilirler.

Wave II S8530XXKK5 Shp + Call Record = Wave II kullanıcıları burayı tıklayarak firmware’i indirebilirler.

Yükleme öncesinde telefonunuza uygun olan firmware’i yukarıdaki linkleri kullanarak bilgisayarınıza yükleyiniz.

Uygun firmware’i bilgisayarınıza indirdiyseniz artık yükleme işlemine geçebiliriz.

1 – Öncelikle indirdiğiniz firmware’i rar’dan çıkartarak alttaki resimdeki telefonumuzun usb sürücüleri olarak kırmızı dikdörtgen içine aldığım usb sürücülerini rar’dan çıkararak bilgisayarınıza yükleyiniz. Telefonunuz bilgisayara usb kablosu ile bağlı ise bir süre beklediğinizde ekranının sağ alt köşesinde usb sürücülerinizin bilgisayara yüklendiği yönünde bir uyarı gelecektir. Fakat unutmamanız gereken bir şey daha var ki o da telefonunuzun sürücüleri download modda tekrar yüklenecektir.

Görüntüye tıklayarak daha büyük boyutta inceleyebilirsiniz.Multiloader 1 1024x575 Samsung Bada 2.0ın İlk RC Sürümü Yayında! Bada 2.0 Yükleme Rehberi ve Sorularınız

2 -  Telefonunuzun usb sürücülerini yükleme işlemi tamamlandıktan sonra telefonunuzun bilgisayarla bağlantısını keserek telefonunuzu kapatınız. Sim kartınız ile varsa hafıza kartınızı çıkartarak telefonuzun bataryasını yerine takarak arka kapağı kapatınız.

3 – Telefonunuzun Ses Kısma + Tuş Kilidi + No (Açma Kapama) tuşlarına aynı anda basarak telefonunuzu download moduna alınız. (Bu aşamada telefonunuzun şarjının %80 ve üzeri olması gerektiğini unutmayın.)

4 – Telefonunuzu download modda usb kablosu ile bilgisayarınıza bağlayınız ve bilgisayarınızın ekranının sağ alt köşesinde usb sürücülerinin başarı ile kurulduğunu ifade eden iletiyi görene kadar bekleyiniz. Bu aşamadan sonra mümkünse usb kablosu ve telefonunuzla herhangi bir temasta bulunmayınız.

5 – İlk görüntüde firmware’i kurmaya yarayan program olarak kırmızı dikdörtgen içine aldığım Multi Loader programını çalıştırınız.

6 – Multi Loader programını açtıktan sonra alttaki resimdeki gibi LSI ve Full Download seçeneklerini işaretleyerek yine programın bulunduğu firmware klasörünün içindeki dosyaları tek tek Multi Loader’ın üzerine sürekleyerek ya da Boot, Amss, Apps, Rsrc1, Rsrc2, Factory FS, CSC, SHP APP butonlarını tıklayarak firmware klasörü içinde butonlarla aynı isimleri taşıyan dosyaları tanımlıyoruz. Her şey alttaki resimdeki gibi olmasına özen gösteriniz.

Görüntüye tıklayarak daha büyük boyutta inceleyebilirsiniz.Multiloader 2 1024x575 Samsung Bada 2.0ın İlk RC Sürümü Yayında! Bada 2.0 Yükleme Rehberi ve Sorularınız

7 – Her şey aşağıdaki resimdeki gibi olduysa Port Search butonuna tıklayınız ve Ready ya da Ready-Lismore yazılarının çıkmasını bekleyiniz.

Görüntüye tıklayarak daha büyük boyutta inceleyebilirsiniz.
Multiloader 3 1024x575 Samsung Bada 2.0ın İlk RC Sürümü Yayında! Bada 2.0 Yükleme Rehberi ve Sorularınız

8 – Port Search butonuna tıklayarak Ready yazısını gördükten sonra aşağıdaki gibi Download butonuna basarak kurulum işleminizi başlatabilirsiniz. ( Bu aşamada telefonunuza dokunmayınız ve bilgisayarınızda ikinci bir iş yapmayınız. Açıksa kies ve antivirüs programlarını kapatınız. Download butonuna bastığınız andan itibaren elektrik kesilmesi yada çeşitli nedenlerden dolayı yüklemenin yarım kalmadı durumunda telefonunuz brick olabilir. Dikkatli olunuz.)

Görüntüye tıklayarak daha büyük boyutta inceleyebilirsiniz.
Multiloader 4 1024x575 Samsung Bada 2.0ın İlk RC Sürümü Yayında! Bada 2.0 Yükleme Rehberi ve Sorularınız

9 – Download butonuna bastığınız anda ilk olarak telefonunuzun Boot dosyaları yüklenecek ve telefon bir kere reset atacaktır. Telefon tekrar açılınca Multiloader programın Ready yazan yerde dosyalar tek tek yüklenmeye başlayacaktır. Bu dosyalar tek tek yüklendikten sonra Ready yazan yerde bütün dosyaların yüklendiği yazacak aynı anda telefonunuzda küçük bir ayarlama yaparak kendine reset atacaktır. Telefon normal bir şekilde açılıncaya kadar telefonunuza dokunamayınız. Telefonunuz kullanılabilir şekilde açıldığında kurulum işlemi de sona ermiş olacaktır. Artık usb bağlantısını iptal edebilirsiniz.

Not: Şayet telefonunuz yükleme sırasında hata verdiyse soğuk kanlı olunuz. Alabileceğiniz belirli başlı hatalar ve çözümleri şunlardır;

Serial Port Open Error hatası alırsanız yada ekran Yeşil-Mavi-Kırmızı renklere bürünürse usb bağlantısını kesin, bataryayı çıkartıp takın, Multi Loaderi kapatıp açın tekrar baştan kuruluma başlayın.

Warring : Security Fail!! hatası alırsanız firmware içinde gelen USB sürücülerini kurmayı unutmuş olabilirsiniz. Kies ve antivirüs tarzı programları açıksa kapatın. Telefonun bataryasını çıkarıp takın ve yeniden download moda alın. Telefonunuzu farklı bir usb girişine bağlayın ve port search’e basın. Ready-Lismore yada Ready yazılarını gördükten sonra Multi Loader hazır hale getirin ve download butonuna basarak kuruluma geçin. Artık Firmware’nin yüklenmesini bekleyebilirsiniz.

Bu hatalar dışında bir hata karşınıza gelirse yorum yaparak size cevap vermemizi bekleyiniz.

10 – Telefonunuzun operatör ayarlarınız yapalım. *#5239870*# tuşlayarak karşımıza çıkan pencerede pre-config’i seçiniz ardından operator code kısmına *#27236*# yazarak onaylayın ve arından TUR’u seçiniz. Telefonunuz kendisini yeniden başlatacaktır. (Bu işletimi yapmadan önce sim kartınızı ve hafıza kartınızı takabilirsiniz.)

11 – Tarayıcı kimliğinizi değiştirelim. *#7092463*# tuşlayın ardından Module setting > Browser > Uagent’i aşağıdaki gibi düzenlerseniz, Galaxy Nexus browser kimliğiyle nete bağlanırsınız. Bu değişiklik ile internet hızınız biraz daha artacaktır. Ayrıca browser’ın flash başarımı artacaktır. Memnun kalmama ihtimalini göz önüne alarak orjinal kimliğinizi not alarak tekrar orjinal tarayıcı kimliğine dönebilirsiniz.

Mozilla/5.0 (Linux; Android 4.0.4; Galaxy Nexus Build/IMM76B) AppleWebKit/535.19 (KHTML, like Gecko) Chrome/18.0.1025.133 Mobile Safari/535.19

12 – İşlemci hızını 1000Mhz’e sabitleyelim. Bu şekilde pil tüketimini de dengelemiş olacağız *#197328640# tuşlayın. Karşınıza gelen bu ekranda 8′i tuşlayın. Ardından açılan bu ekranda tekrar 8′i tuşlayın. Ardından açılan bu ekranda 1′i tuşlayın. Ardından açılan bu ekranda tekrar 1′i tuşlayın. Son olarak açılan bu pencere de #’yi tuşlayın. Bu şekilde işlemci hızını sabitlemiş olduk. No’ya basarak ana ekrana dönebilirsiniz. Kontrol etmek için tekrar *#197328640# tuşlayın. Karşınıza gelen bu ekranda 4′ü tuşlayın. Ardından karşınıza gelen bu ekranda 8′i tuşlayın. Son olarak karşınıza gelen bu ekranda 1′i tuşlayın. Karşınıza gelen ekran bu şekildeyse işlem başarı ile gerçekleşmiştir. No’ya basarak ana ekrana dönebilirsiniz. Farklı bir yöntem ile de kontrol edebiliriz. Menü> Ayarlar> Genel> Telefon Hakkında kısmına girerek Cpu kullanımı yazan yerin değişen bir değer değilde genellikle sabit kalan bir değer haline gelmiş olması işlemin başarı ile tamamlandığını gösterir. Bu işlemden sonra mutlaka telefonunuzu bir kere kapatıp açmanızı tavsiye ediyorum.

13 – Aşağıdaki temaları telefonumuza yükleyerek tema yüklemeyi öğrenelim. Telefonunuz bilgisayara bağlı konumdayken. Temaların olduğu klasör içinde Stune adlı programın özelliklerine girip varsa ilk karşınıza gelen pencerede engellemeyi kaldır’ı tıklayıp tamam diyerek özellikleri kapatın ve programı çalıştırın. Program çalışınca karşınıza gelen pencerede telefonunuzun modemini göreceksiniz auto connect butonuna basıp bağlantıyı sağlayın. Ardından Browser sekmesine geçerek Folder kısmından sırasıyla AppEx> User> Theme> Download’ı seçerek temaları sağ taraftaki Files adındaki boşluğa bırakın altta kopyalanıyor yazacak. Kopyalama bittikten sonra programı kapatıp telefonunuzun bilgisayarla bağlantısını keserek Ayarlar> Ekran> Tema yolunu izleyip yüklediğiniz temayı aktif edebilirsiniz. Temayı seçtiğinizde karşınıza çıkan uyarıyı kabul ederek. Temayı ayarla demelisiniz. Live adlı tema kendi kullandığım canlı temadır.

Temalar: Bu linkte bada 2.0 da çalışan bir kaç adet canlı ve normal tema ve bu temaları telefonunuza yükleyebileceğiniz bir yardımcı program mevcuttur.

Uyarı: Eğer tema yükleme işlemini başarı ile gerçekleştiremediyseniz 14,15 ve 16 numaralı yapılandırma ayarlarını kesinlikle yapmayınız. Yapılandırma ayarlarını team viewer ile müsait olduğumuz ilk zaman diliminde birlikte yaparız.

Yapılandırma Araç ve Gereçleri: 14,15 ve 16 numaralı işlemleri yapabilmeniz için gerekli olan araç ve gereçleri buradan indirebilirsiniz.

14 – Kamera kalitesini arttıralım. Telefonunuza yeni kurulum yaptıysanız bir kere kamerayı açıp kapatın. Telefonumuzu usb kablosuyla bilgisayara bağlayalım ve ardından Yapılandırma Araç ve Gereçleri içerisindeki Stune programını çalıştıralım. Programı açtığımızda karşımıza gelen ekranda telefonumuzun modemini göreceğiz modemi seçerek auto connect tuşuna basıyoruz. Ardından Stune’de Browser sekmesine geçerek karşımıza gelen pencerede Folder kısmında Registery’i çift tıklıyoruz. Sağ tarafta Files kısmına gelen dosyalar arasından “CamSetting.ini” dosyasını bulup yedeğini alarak siliyoruz ve programı kapatmadan Yapılandırma Araç Gereçleri içerisindeki “CamSetting.ini” dosyasını sildiğiniz yere sürükleyerek bırakın. Bu şekilde kamera kalitesini yükseltme işlemini tamamlamış oluyoruz. Programı kapatarak telefonunuzu usb’den çıkartın. Çekim kalitesi arttırılmış kameranızla çekim yapmaya başlayabilirsiniz.

15 – Kameramıza Iso1600 değerini ekleyelim. Telefonunuza yeni kurulum yaptıysanız bir kere kamerayı açıp kapatın. Menü> Ayarlar> Bağlantılar> Usb yardımcı uygulamaları kısmına girerek Hata ayıklama modunu aktif hale getirerek telefonumuzu usb kablosuyla bilgisayara bağlıyoruz. Ardından Yapılandırma Araç ve Gereçleri içerisindeki Stune programını çalıştıralım. Programı açtığımızda karşımıza gelen ekranda telefonumuzun modemini göreceğiz modemi seçerek auto connect tuşuna basıyoruz. Ardından Stune’de Browser sekmesine geçerek karşımıza gelen pencerede Folder kısmında SystemFS> Driver> CameraCaps yolunu izleyerek sağ taraftaki Files kısmındaki “DevCamDeviceCapsNConfig_Primary.xml” adındaki dosyayı bulup yedeğini alarak siliyoruz. Hemen ardından programı kapatmadan Yapılandırma Araç Gereçleri içerisindeki “DevCamDeviceCapsNConfig_Primary.xml” dosyasını sildiğiniz yere sürükleyerek bırakın. Programı kapatarak telefonunuzu usb’den çıkartın. Telefonunuzu yeniden başlatarak kamerayı açtığınızda kamera ayarlarında Iso1600 değerinin yerini aldığını göreceksiniz.

16 – Telefonumuzun gps hızını arttıralım. Telefonumuzu usb kablosuyla bilgisayara bağlayalım ve ardından Yapılandırma Araç ve Gereçleri içerisindeki Stune programını çalıştıralım. Programı açtığımızda karşımıza gelen ekranda telefonumuzun modemini göreceğiz modemi seçerek auto connect tuşuna basıyoruz. Ardından Stune’de Browser sekmesine geçerek karşımıza gelen pencerede Folder kısmında SystemFS> Settings> PreConfiguration> Default> Registry yolunu izliyoruz. Sağ taraftaki Files kısmında ”LbsConfig.ini” adında dosyayı bulup yedeğini alarak siliyoruz. Hemen ardından programı kapatmadan Yapılandırma Araç Gereçleri içerisindeki ”LbsConfig.ini” dosyasını sildiğiniz yere sürükleyerek bırakın. Böylece gps hızlandırma işlemini tamamlamış bulunuyoruz. Programı kapatarak telefonu yeniden başlatın. Açık alanda konum bulmayı deneyerek gps sinyal hızını test edebilirsiniz.

Hatırlatma: Firmware yükleme işleminden sonra telefonunuzun şarjı bir kaç kez çabuk bitebilir endişe etmeyin daha sonra normale dönecektir. İlk defa şarj için *#0228# tuşlanır ve ilk 2 parametrenin %100’e gelene kadar sarjdan çıkarılmaması gerekir.

Aklınıza takılan bir yer olursa çekinmeden sorabilirsiniz. Kendinize güvenmiyorsanız yorum kısmına msn adresinizi yazarak team viewer ile fw’yi telefonunuza yüklememizi bekleyebilirsiniz. Bu durumda biraz beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Not: Yüklemiş olduğunuz firmware’ler Bada Türkiye ekibi tarafından editlenmiştir.

Wave I Orjinal roma dönmek için bu bağlantıdaki yönergeleri uygulayınız.
Wave II Orjinal roma dönmek için bu bağlantıdaki yönergeleri uygulayınız.